„Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”

Tegoroczna impreza plenerowa pn. „Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”, odbędzie się w dniach 10, 11, 12 listopada 2023 (piątek, sobota, niedziela) w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie – oddziale Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina – impreza odbędzie się w godzinach 10:00-17:00 w Muzeum w Swołowie (wejście i kasy znajdują się w Zagrodzie nr 15)

Impreza organizowana od piętnastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga kilkanaście tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa.

Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy.

Przez trzy dni imprezy, trwa biesiada z muzyką na żywo, wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec, każdego dnia zatańczyć będzie można na wiejskiej potańcówce.

Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych: gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, gotowane, smażone, duszone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak, buliony oraz mnóstwo potraw z podrobów gęsich, tarty, gęsie burgery, szarpana gęsina z dodatkami i wiele innych.

Atrakcją dla odwiedzających są zawsze pokazy kulinarne, połączone z degustacją.

W tym roku organizujemy KONKURS NA NAJLEPSZEGO WYSTAWCĘ GĘSINY! dla wystawców, którzy obecni będą na tegorocznej imprezie. Szczegóły Konkursu już za chwilę.

W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach:

  • w zagrodzie nr 8 – warsztaty zielarskie m.in. maści żywokostowe na bazie tłuszczu gęsiego z zielarką Teresą Pokorską,
  • w zagrodzie nr 8 – wspólne gotowanie gęsiny na kuchni kaflowej,
  • zagroda nr 14 – Zagroda Zabawy dla Najmłodszych – przedstawienia teatralne Teatr Gwitajcie, Teatr Władca Lalek, Witold Roy Zalewski (zabawy sprzed 100 lat) oraz Sztuka Tworzenia – kuglarze, zabawy cyrkowe dodatkowo warsztaty patriotyczne z IPN, pokazy kowalskie,
  • zagroda 15 – Stodoła tkacka – pokaz darcia pierza i tradycyjnych pieśni z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu 60 zwrotek/godzinę oraz warsztaty muzealne pisania gęsim piórem, filcowania wełny i inne.

Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie w muzeum.

Bilet wstępu na imprezę 8 zł, upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.

Aby nie stać w kolejce do kasy, bilety można kupić online na stronie www.kupbilecik.pl

https://www.kupbilecik.pl/szukaj/?q=g%C4%99sina&qw=

Dodatkowo na terenie Swołowa odbędzie się wydarzenie towarzyszące w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (Zagroda nr 5). Szczegóły wydarzenia: https://zagrodaswolowo.pl/2023/10/10/gesina-swolowo-2023/

Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki o historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu. A w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu.

Impreza „Na Św. Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina” to atrakcyjna alternatywa wspólnego świętowania rocznicy Odzyskania Niepodległości w pięknej pomorskiej wsi Swołowo – stolicy „Krainy w Kratę”.

WKRÓCE PODAMY SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYDARZENIA

MIEJSCE WYDARZENIA:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Swołowo 15, 76-206 Słupsk

Zgłoszenia wystawców przyjmowane są telefonicznie:

gastronomia – Joanna Gołofit 785 993 597

rękodzieło – Anna Uszyńska 608 142 690

 

GESINA_belka_WWW_

Baner_gęsina
Udostępnij!