I Zlot Wozów Strażackich

3 maja

Zlot Wozów Strażackich jest pierwszą tego typu imprezą w regionie słupskim. W 2024 roku odbędzie się II edycja tego wydarzenia. Celem Zlotu jest promocja zarówno państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej. Z tej okazji do Swołowa przyjeżdża kilkadziesiąt wozów gaśniczych. Obecne będą stare jak i nowe pojazdy z terenu całego Pomorza, co stanowić będzie nie lada gratkę dla miłośników motoryzacji.

W trakcie Zlotu Wozów Strażackich obecne w Swołowie są m.in. liczne atrakcje dla dzieci, strefa gastronomiczna, stoiska edukacyjne, stoiska promocyjne, pokazy ratownicze wyszkolonych fachowców, mini zawody strażackie czy wystawa prac pokonkursowych wraz z uroczystym wręczeniem nagród.

Historia wydarzenia

Zagroda Inicjatyw Twórczych to XIX wieczny kompleks budynków znajdujący się w Swołowie, będący oddziałem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Redzikowo. W skład naszej zabytkowej zagrody wchodzi budynek bramny, w którym znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna.

Mając tak wyjątkowe miejsce w opiece postanowiliśmy, w 2023 roku, zorganizować I Zlot Wozów Strażackich. Do współpracy przy tym wydarzeniu zaprosiliśmy oddziały OSP, jednostki muzealne, strażaków ochotników oraz osoby posiadające w swoim prywatnych zbiorach zabytkowe wozy gaśnicze. Wydarzenie zakończyło się sukcesem skutecznie promując etos strażaka oraz historię rozwoju pożarnictwa w regionie.

Udostępnij!