Jednym z hitów Swołowa są zabytkowe zagrody, w których urządzono ekspozycje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza (aktualnie jest ich trzynaście). Najbardziej znana z nich – Zagroda Albrechta, należała niegdyś do bogatej chłopskiej rodziny, zamieszkującej wieś co najmniej od 1659 r. I od tego czasu niewiele się tu zmieniło! Wchodząc przez budynek bramny możesz poczuć się jak podróżnik w czasie. Zostawiasz za sobą współczesność i wnikasz do świata, w którym rżą konie, beczą owce, gdaczą kury i tylko czekać, aż w wejściu pojawi się gospodarz.
Do muzeum należy już tak dużo zagród, że całość sprawia wrażenie żyjącego skansenu. Większość z nich pochodzi z XIX w. – po remoncie (lub odbudowie niemal od zera) stanowią klimatyczne to dla ekspozycji i imprez kulturalnych, jak „Szparagowe Święto” (czerwiec), „Plener Kowalski” (sierpień), czy „Dziecięca Zagroda (każda niedziela lipca). W kilku zagrodach przygotowano wystawy multimedialne, rekonstrukcję dawnej kuźni, domu chlebowego i remizy.
Muzeum często organizuje lekcje historyczne dla dzieci (od przedszkolaków, przez uczniów, po studentów) i dorosłych, podczas których można dowiedzieć się jeszcze więcej o dawnych mieszkańcach Pomorza i ich życiu, a także samemu go doświadczyć, próbując swoich sił w takich zajęciach jak gotowanie na kaflowej kuchni, obrządzanie zwierząt, młócenie zboża czy zbieranie ziół. Ciekawym doświadczeniem jest poznanie jadłospisu dawnej wsi i porównanie go z naszym współczesnym. Latem organizowane są przejażdżki bryczką, a zimą kuligi.