Swołowo Summer Jazz Festival
Swołowo Summer Jazz Festival to zupełnie nowa marka w Swołowie – stolicy Krainy w Kratę. Zapraszamy na jazz w otoczeniu natury, łąk i zachodzącego sierpniowego słońca. Przed nami trzy wyjątkowe dni w towarzystwie topowych polskich wykonawców jazzowych oraz tych debiutujących. W pięknej przestrzeni Zagrody Inicjatyw Twórczych, będzie można usłyszeć jazzowe brzmienia czołowych polskich artystów.
Harmonogram festiwalu Swołowo Summer Jazz Festival | Zagroda Inicjatyw Twórczych nr 5 w Swołowie
Piątek | 9 sierpnia 2024
18:30 Irka Zapolska Quarte
20:00 Immortal Onion
Sobota | 10 sierpnia 2024
18:30 katya
20:00 Leszek Możdżer solo piano
Niedziela | 11 sierpnia 2024
17:00 Mateusz Bliskowski Imaginary Landscape
18:30 Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski
Bilety
Bilety na festiwal można zakupić przez stronę KupBilecik.pl oraz w dniu wydarzenia na terenie kawiarni przy Zagrodzie nr 5 w Swołowie.
PIĄTEK | 9 sierpnia
Bilet normalny 50 zł
Bilet ulgowy 40 zł*
SOBOTA | 10 sierpnia
Bilet normalny 100 zł
Bilet ulgowy 90 zł*
NIEDZIELA | 11 sierpnia
Bilet normalny 100 zł
Bilet ulgowy 90 zł*
*bilet ulgowy obowiązuje do 18 roku życia za okazaniem dokumentu potwierdzającego. Dzieci do lat 6, pod opieką rodziców – wstęp bezpłatny.
PKS
PKS Słupsk SA przygotował specjalne przejazdy prosto na koncerty! Linia: # “Linia w Kratę”
Rozkład jazdy:
Piątek | 09.08
– ze Słupska o godz. 17:00
– z Ustki o godz. 17:00
– ze Swołowa o godz. 21:30
Sobota | 10.08
– ze Słupska o godz. 17:00
– z Ustki o godz. 17:00
– ze Swołowa o godz. 21:30
Niedziela | 11.08
– ze Słupska o godz. 15:30
– z Ustki o godz. 15:30
– ze Swołowa o godz. 20:00
Odjazd z dworców autobusowych w Słupsku i w Ustce, powrót z parkingu w Swołowie a bilety kupicie u kierowcy, w promocyjnej cenie 15 zł.
Artyści
Irka Zapolska Quartet
Autorski materiał zespołu Irka Zapolska Quartet to żywiołowe połączenie swobodnej improwizacji ze ściśle zapisanymi kompozycjami. Pragnąc budować bliskie relacje ze słuchaczem, zespół skupia się na przybliżeniu gatunku oraz zainteresowaniu widza otwartą koncepcją muzyczną. Ich debiutancki album, wydany w 2023 roku, został zaprezentowany w formie teatralnej premiery. Kompozycje zespołu zawarte na płycie Perception of Preception opowiadają o postrzeganiu rzeczywistości przez pryzmat wartości i utartych opinii. To historia o dojrzewaniu i próbie poszukiwania własnej tożsamości po drugiej stronie lustra. Warstwa tekstowa utworów jest oniryczną wariacją na temat znanych nam z dzieciństwa opowiadań. Wykorzystuje fragmenty powieści Charlesa Lutwidge’a Dodgsona Alicja w krainie czarów oraz wiersza absurdalnego Jabberwocky. Poprzez ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata stanowi on próbę interpretacji otaczającej nas rzeczywistości.
Zespół wystąpi w składzie: Irka Zapolska (wokal), Franciszek Raczkowski (fortepian), Filip Arasimowicz (kontrabas) oraz Bartosz Szablowski (perkusja).
Kwartet w 2019 roku zdobył Grand Prix Ladies’ Jazz Festival w Gdyni, a w konkursie na Indywidualność Jazzową 57. edycji festiwalu Jazz nad Odrą uzyskał nagrodę specjalną dla Irki Zapolskiej oraz II miejsce dla zespołu Irka Zapolska Quartet.
Album Perception of Preception został nominowany do muzycznej nagrody FRYDERYK 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz.
Immortal Onion
Zespół Immortal Onion ugruntował już sobie pozycję jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu i konsekwentnie zyskuje to miano również za granicą (koncerty w 13 krajach w tym ostatnio w Moskwie i na Syberii). Po dwóch świetnie przyjętych albumach (debiutanckiego “Ocelot of Salvation” z 2017 i wydanego w U Know Me “XD [Experience Design]” z 2020) prezentujemy płytę “Screens”, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Skomponowane przez Michała utwory pokazują, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. “Screens” gdzie obok Michała, Tomira, Wojtka i Ziemowita pojawia się wielu instrumentalnych gości to zdecydowanie mocny krok do przodu w wykonaniu wciąż młodych muzyków z Trójmiasta.
Warto nadmienić, że w utworze “ZOZI” gościnny udział wzięły współpracujące z Alfah Femmes, Ralphem Kamińskim czy The Fruitcakes skrzypaczka Ola Szymańska oraz wiolonczelistka Weronika Kulpa. W tym samym kawałku pojawia się sekcja dęta w postaci trębacza Dawida Lipki, znanego z zespołów Zgniłość czy Bizzarre Penguin oraz puzonisty Pawła Niewiadomskiego z Power of the Horns. Utwór “OK Boomer” swoim charakterystycznym gitarowym soundscapem wzbogacił Marcin Gałązka, wieloletni współpracownik Tymona Tymańskiego.
Całość nagrał i zmiksował osobiście Michał Ciesielski, a mastering to dzieło Michała “Eproma” Baja. Oprawa graficzna to kontynuacja współpracy z Martą “Martiszu” Ludwiszewską, która jak nikt inny odczuwa zwariowanego ducha nieśmiertelnej cebuli.
katya
Katarzyna Wołoszyn to wokalistka, trener wokalny, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2019 r. uzyskała tytuł magistra sztuki w dziedzinie wokalistyki jazzowej w klasie Joanny Knitter. Od 2014 roku regularnie współpracowała z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku i dyrygentem Bohdanem Jarmołowiczem. Oprócz współpracy ze słupskimi filharmonikami, ma na swoim koncie występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Sudeckiej, Capellą Bydgostiensis, Słupską Sinfoniettą. W maju 2021 r. miał premierę debiutancki singiel Katarzyny Wołoszyn ps. katya, pod tytułem Alive, wydany pod szyldem niezależnej wytwórni Niebieski Label, dystrybuowany przez Agora Digital Music. Jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego – otrzymała stypendium dla twórców kultury na wydanie debiutanckiego albumu.
Leszek Możdżer solo piano
“Wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana.
Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec
słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i
mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej”.
© Dionizy Piątkowski autor polskiej Encyklopedii Jazzu
Źródło: Oferta WINK management, Leszek Możdżer Solo Piano
Mateusz Bliskowski Imaginary Landscape
Koncert promujący najnowszą płytę lidera Mateusza Bliskowskiego ,,Imaginary Landscape’’. ,,Imaginary Landscape’’ to debiutancki album gitarzysty Mateusza Bliskowskiego, który został stworzony wraz z Grzegorzem Nadolnym, grającym na kontrabasie oraz Piotrem Biskupskim
na perkusji. Kompozycje umieszczone na płycie są muzyczną impresją naturalnych krajobrazów. Melodie, akordy oraz rytmy utworów powstały w wyniku bezpośrednich wrażeń wywołanych pięknem natury. Improwizacje muzyków są instrumentalną dyskusją na ich temat oraz stanowią próbę autorskiej interpretacji.
Skład zespołu:
Mateusz Bliskowski (gitara), Grzegorz Nadolny (kontrabas), Piotr Biskupski (perkusja)
Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski
“Just Duo” – to spotkanie dwóch niezwykle silnych osobowości. URSZULA DUDZIAK, wyjątkowa artystka jazzowa, pionierka loopingu, koncertów solo, ambasadorka polskiej muzyki na całym świecie w duecie z GRZECHEM PIOTROWSKIM, który podczas koncertu pokazuje pełnię możliwości brzmienia saksofonu. Jego wyjątkowy dźwięk, stał się sygnaturą artysty. Dzięki loopingowi maluje niezwykłe muzyczne obrazy pobudzające wyobraźnię słuchacza. Ich muzyczne spotkanie gwarantuje wieczór pełen optymizmu, inteligentnego dowcipu oraz niezwykłych historii opowiedzianych muzyką i słowem.
Organizatorzy festiwalu: Gmina Redzikowo, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo, Stowarzyszenie KOLEKTYW, Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Województwa Pomorskiego.