Krąg ziemi – warsztaty śpiewu tradycyjnego, odbędą się w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w terminie marzec-listopad 2024r., a poprowadzi je utalentowana – Ewa Grochowska!

W programie znajdzie się: praca nad formowaniem dźwięku, wzmacnianiem głosu i oswajaniem się z jego unikalnym brzmieniem, odkrywanie indywidualnej ekspresji muzycznej i świadome przyglądanie się swoim nawykom emisyjnym. Koordynacja fizyczno-oddechowa i elementy związane z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką, współbrzmieniem w grupie śpiewaczej.

Będziemy koncentrować się na cechach stylowych (gwara, tembr, rytmika, zagadnienia intonacyjne, wariantowość melodii, ornamentyka) oraz przede wszystkim – dużo śpiewać. Naszym repertuarem będą bardzo stare i nowsze wiejskie pieśni z różnych regionów Polski: obrzędowe, liryczne, taneczne, narracyjne, religijne i wiele innych.

Odniesiemy się w nich do ziemi, pracy i codziennego życia, obrzędów przejścia i cyklu przyrody, do historii mitycznych i prawdziwych. Zakres geograficzny i regiony, z których dziedzictwa będziemy czerpać, ustalimy wspólnie na pierwszym spotkaniu.

mistrz_tradycji_baner

 

Śpiewanie jest naturalne jak oddychanie. Ma wiele warstw i odsłon. Jest głębokie, radosne i swobodne, może również być trudne i pełne smutku. Każdy ze stanów odzwierciedla naszą osobistą historię, którą można opowiedzieć poprzez śpiew. W pracy ważne jest dla mnie wspólne przejście przez proces, pokazujący, że śpiewać można tu i teraz, w sytuacji i samopoczuciu doświadczanym w danej chwili.

Zajęcia są zarówno procesem opanowywania konkretnego repertuaru, jak i pracą nad ekspresją głosową i stylem wokalnym, wywodzącym się z kultury i dziedzictwa wsi. Dzielę się wiedzą o tradycjach śpiewu wiejskiego, który badam i wykonuję od prawie ćwierćwiecza, o jego funkcjach, symbolice, znaczeniach.

Z niego wyrasta moje doświadczenie, metody pracy, czucie i rozumienie samego śpiewu oraz historii, zawartych w pieśniach. Czerpię z tradycji muzycznych moich stron rodzinnych (Powiśle kieleckie, okolice Opoczna i Przysuchy) oraz Lubelszczyzny, gdzie mieszkam od 1995 roku. ~ Ewa Grochowska

Podczas warsztatu:
  • Nauczysz się konkretnych technik pracy wokalnej, poznasz narzędzia do pracy nad oswajaniem i rozwijaniem własnego głosu;
  • Doświadczysz śpiewania we wspólnocie głosowej, muzycznej i ludzkiej, która rodzi się podczas spotkania;
  • (Najprawdopodobniej) odkryjesz i/lub (jeszcze bardziej) pokochasz piękno swojego głosu. Wiele osób marzy o tym, by śpiewać, ale waha się i zwleka z odkryciem tego marzenia przed innymi. Te warsztaty są bezpieczną i neutralną przestrzenią do tego, by zacząć.
  • Nie trzeba mieć przygotowania muzycznego i/lub wokalnego. Tempo i zawartość merytoryczna zajęć będą dostosowane do potrzeb osób na różnych poziomach umiejętności i doświadczeń głosowych;
  • Jeśli śpiewasz w innym stylu/technice, a jesteś ciekawa/ciekawy śpiewu tradycyjnego – umiejętności z nim związane nie stoją w sprzeczności z innymi technikami i stylami wokalnymi.
Zgłoszenia – ZAPISY ZAKOŃCZONE!
  1. Cały cykl warsztatów trwa od marca do grudnia – szczegółowe terminy otrzymacie po zakwalifikowaniu.
  2. Zgłaszając chęć udziału w warsztatach, jesteś zobowiązana/y do udziału we wszystkich spotkaniach i uczestnictwa w koncercie podsumowującym (ok. listopada).
  3. Udział w całym cyklu jest BEZPŁATNY.
  4. Szczegółowe informacje i zapisy prowadzone są poprzez e-mail: projekty@gok.slupsk.pl lub telefonicznie- p. Bożena Konarowska, tel. 59 847 10 91, wew. 34.

 

Warsztaty z Ewą Grochowską “Mistrz Tradycji” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

mistrz_tradycji_plakat

mistrz_tradycji_baner
Udostępnij!