Para sempre Fado / Fado na zawsze

Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie zaprasza na koncert walentynkowy „Para sempre Fado. Fado na zawsze”, który odbędzie się w wigilię Walentynek, czyli 13 lutego! W klimatycznej XIX wiecznej Stodole, przy rytmicznych dźwiękach muzyki portugalskiej, uczestnicy będą mieli okazję spędzić czas ze swoimi najbliższymi.

Muzyka Fado

Fado to rodzima i tradycyjna muzyka Portugalii. Słowo fado pochodzi od łacińskiego słowa fatum, które oznacza los. To gatunek muzyki charakteryzujący się melodiami pełnymi emocji, tekstami opowiadającymi o losie, życiu, śmierci, miłości, oceanie i nostalgii. W 2011 roku Fado zostało wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Jest to gatunek muzyczny, który ceni przede wszystkim możliwości głosowe śpiewającego, nadając koloryt repertuarowi a słuchaczom niesamowity blask i emocje. Aby zanurzyć się w tym świecie nie ma nic lepszego od wzięcia udziału w koncercie Para sempre fado w wykonaniu Kingi Rataj z towarzyszeniem Janka Pentza i Olega Dyyaka.

W repertuarze znajdują się klasyczne utwory śpiewane przez królową tego gatunku Amalię Rodrigues czy też współczesne kompozycję takich gwiazd jak Ana Moura czy Carminho, Mariza. Wszystko na nowo zaaranżowane na gitarę fingerstyle by tchnąć nowe życie w muzykę tradycyjną.

O artystach

Kinga Rataj

Często powtarza, że śpiew był w niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Laureatka Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”. Dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie „Śpiewać każdy może” w krakowskiej Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006 w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42.Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.

W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tangiem i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce. Występowała na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwalu “Etniczne Inspiracje” w Warszawie , X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie i wielu innych. Koncertuje od klubów muzycznych, domów kultury po duże sale koncertowe. Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że zawsze powraca ze swoim koncertem w te same miejsca.

Zainicjowała powstanie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fado w Grudziądzu, na którym wielokrotnie występowała. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8 edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność. W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że uważana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na półwyspie iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado – jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii. Została zaproszona do współpracy z Silesian Tango Quintet, z którym śpiewa tanga wielkiego Astora Piazzolli.

Janek Pentz

Gitarzysta fingerstyle i kompozytor. Otwierał koncerty gwiazd, takich jak Tommy Emmanuel, Kwiat Jabłoni, Andy McKee, Andrew York, Mike Dawes czy Daniel Cavanagh (Anathema). Koncertował w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Holandii, we Włoszech i na Watykanie.

Wydał trzy autorskie albumy. Współpracuje m.in. z Martyną Jakubowicz i Edytą Geppert. Zwycięzca HASPA Guitar Cup w Hamburgu w 2022.

Oleg Dyyak

Multi-instrumentalista, grający na akordeonie, duduku, klarnecie i instrumentach perkusyjnych. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik” Johna Zorna. W swoim dorobku ma udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA i Polsce

Szczegóły wydarzenia

Godzina rozpoczęcia koncertu:

18:00 – koncert „Para sempre Fado. Fado na zawsze”

Miejsce koncertu:

Zagroda Inicjatyw Twórczych, Swołowo nr 5

Bilety – SOLD OUT!

Bilet wstępu – 60,-

Link do strony gdzie można zakupić bilety: Kup Bilecik

Koncert_Para_Sempre_Fado_Plakat

Koncert_Para_Sempre_Fado_Baner
Udostępnij!