Niezwykła wystawa w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie!

Zagroda Inicjatyw Twórczych ma przyjemność gościć oryginalną wystawę dotyczącą niegdyś popularnych zawodów. „Dawne zawody w miniaturze” to edukacyjna wystawa przygotowana w ramach stypendium Fundacji Belle Époque przez artystkę-miniaturzystkę, Elżbietę Marcinkowską-Wilczyńską. Wystawa przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Mobilna wystawa składa się z 18 miniaturowych domów-warsztatów rzemieślniczych i pracowni. Są one przykładem niezwykle rzadkiej w Polsce dziedziny rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów dla lalek i miniatur.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w terminie 30 sierpnia – 29 września. Godziny otwarcia wystawy: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 15:00.

| W przypadku chęci obejrzenia wystawy w innych godzinach niż wspomniane prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu, telefonicznie bądź mailowo. |

Zielarka_Wystawa

Więcej o wystawie

Każdy eksponatów w oryginalny i subtelny sposób opowiada historię 18 dawnych, tradycyjnych zawodów, takich jak: praczka, zielarka, kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik, modystka, piekarz, krawcowa, stolarz i fotograf.

Stylizowane wnętrza pracowni rzadkich i ginących zawodów odtworzone są z w skali 1:12 z ogromną precyzją i starannością, a także właściwym dla ich autorki smakiem, poczuciem estetyki i znajomością historycznych stylów. W każdym z realistycznie ukazanych wnętrz-makiet znajdują się używane w danym zawodzie sprzęty, narzędzia i meble, wykonane przy użyciu autorskich technik plastycznych, często z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Są to nostalgiczne kolaże, złożone z przetworzonych przez artystkę wspomnień, starych zdjęć, obrazów i tekstów źródłowych. Dopełnienie każdego z wnętrz stanowią postacie ubrane w stylizowane stroje robocze. Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty. Można w nich znaleźć fakty i ciekawostki dotyczące danego zawodu, wraz z opisem dawnych warsztatów, pracowni i ich wyposażenia – w tym używanych dawniej narzędzi. Teksty ilustrują reprodukcje obrazów z XVIII, XIX i XX wieku, dzięki którym wizja współczesnej artystki-miniaturzystki zostaje uzupełniona przez źródła z epoki.

Lutnik_Wystawa

2023_NCK_dofinans_interwencje_RGB-768x247

Wystawa_Miniatur
Udostępnij!