Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na obchody Niedzieli Palmowej 2 kwietnia 2023 w Swołowie.

Historia wydarzenia
Tradycje i zwyczaje wielkanocne pomorskich wsi to różnorodna, złożona i bogata historia. To historia tradycji przywiezionych z różnych zakątków Polski, tradycji niezwykle interesujących ale coraz bardziej odległych, ulegających przeobrażeniu i niejednokrotnie zapomnieniu. Obchody Niedzieli Palmowej w muzeum w Swołowie będą znakomitą okazją do zagłębienia się w symbolikę oraz charakter obrzędowości wielkanocnej. Pomogą nam poznać i lepiej zrozumieć zarówno te dawne, pielęgnowane przez wiele pokoleń, tradycje i zwyczaje, jak i te, które tworzymy dziś.

PROGRAM:
10.00 – 16.00 – KIERMASZ RĘKODZIEŁA: stoiska lokalnych twórców i rękodzielników: pisanki, palmy, kwiaty, koszyki, szydełkowe ozdoby, zabawki, wyroby drewniane i ceramiczne oraz wiele innych barwnych niespodzianek „na zająca” i dekoracji wielkanocnych.
10.00 – 16.00 – TARG PRODUKTÓW WIELKANOCNYCH: stoiska kulinarne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych amatorów dobrego smaku m.in. swojskie wędliny, wielkanocne wypieki i potrawy oraz inne regionalne specjały.
11.00 – MSZA ŚWIĘTA w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. Po zakończeniu Mszy procesja z palmami do siedziby muzeum.
12.00 -15.00 – WIELKANOCNE WARSZTATY: pieczenie wiosennych zajączków, malowanie pisanek, samodzielne wykonywanie cukrowych baranków, tarcie chrzanu.
12.00-15.00 – PREZENTACJE PALM WIELKANOCNYCH uczestników Pomorskiego Konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.
15.00 – ROZSTRZYGNIĘCIE IX POMORSKIEGO KONKURSU NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Bieżące informacje dotyczące wydarzenia, można znaleźć pod linkiem: Niedziela Palmowa w Swołowie

niedziela palmowa plakat

kurki wielkanocne jarmark
Udostępnij!