Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych!

Do wyboru lekcje z muzealnej oferty edukacyjnej:
CZĘSTE MYCIE SKRACA ŻYCIE? – warsztaty mydlarskie

Higiena osobista to utrzymywanie ciała w czystości oraz unikanie chorób. Jednak dawniej sprawa nie była taka oczywista, a „większe” mycie odbywało się raz w tygodniu… Podczas zajęć uczestnicy poznają historię mydlarstwa, a także alternatywne środki higieniczne stosowane przez mieszkańców wsi. W części praktycznej uczestnicy wykonują samodzielnie mydła z dodatkiem surowców roślinnych i świece z naturalnego wosku.

czas trwania: 1.5 h

wiek: 6+

POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI

Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i trady­cyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponu­jemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach… Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniacza­nych. Szkoły gastronomiczne zapraszamy na prezentację materiałów multimedialnych doty­czących kuchni pomorskiej.

czas trwania: 2-3 h

wiek: 9+

UTKANE OPOWIEŚCI – O WEŁNIE

Po co owcy wełna? Czym jest runo? – czyli rzecz o ciepłych i wielobarwnych tkaninach, o tym, jak ostrzyc owcę i jak wysnuć z poplątanych koł­tunów równą, długą nić, gdzie szukać w przy­rodzie kolorów i jak zabarwić nimi nitkę. Pokazy gręplowania wełny, przędzenia na kołowrot­ku, tkania na krośnie oraz bardku zapoznają z różnorodnością technik i wzorów tkackich wykorzystanych przy tworzeniu tkanin. Uczest­nicy próbują swych sił w tkaniu krajki (ozdob­nej tasiemki) na deseczce zwanej bardko.

czas trwania: 2-3 h

8+ tkanie na bardku

UTKANE OPOWIEŚCI – O LNIE

Pokazując kolejne etapy obróbki lnu, łamanie, trzepanie i czesanie, zdradzamy tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Pokazy przędzenia na kołowrotku i tkania na krośnie zapoznają z technikami tkac­kimi i wzornictwem pomorskim. Uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę w trakcie warsz­tatów, stanowiących integralną część zajęć – starsze dzieci zasiadają przy krosnach próbując swych sił w tkaniu chodników, młodsze uczą się ozdabiania płótna za pomocą specjalnych kloc­ków do drukowania tkanin.

czas trwania: 2-3 h

wiek: 5+ drukowanie

obróbka lnu/8+ tkanie

FLECIKI, PISZCZAŁKI, KLEKOTKI – ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE DLA MALUCHÓW

Jak i na czym dawniej grały dzieci mieszkające na wsi? Poznajemy proste instrumenty niegdyś samodzielnie wykonywane przez dzieci i daw­ne narzędzia akustyczne: piszczałki drewniane, gwizdki gliniane, klekotki. Podczas zajęć gramy na instrumentach, przyswajamy tradycyjne me­lodie, rymowanki, uczymy się dawnych pomor­skich i kaszubskich tańców, wykonujemy trąbki z kory lub proste instrumenty akustyczne.

czas trwania: 1,5-2 h

wiek: 3+

DZIECIŃSTWO NA POMORZU

Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej spo­łeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżo­wane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wy­liczanek, poznają zasady dawnych gier i zapo­mniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wyko­nywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prabab­cia lub pradziadek.

czas trwania: 1,5-2 h

wiek: 4+ gry i zabawy

7+ warsz. zabawkarskie

Do warsztatów można zamówić racuszki + gorące kakao w cenie 10 zł | Koszt zajęć:  20 zł/os.
Kontakt i rezerwacja warsztatów:
tel. 59 811 94 10 lub 785 993 597

https://muzeum.swolowo.pl/

Udostępnij!