Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza na zajęcia muzealne w czasie ferii zimowych!
Do wyboru lekcje z muzealnej oferty edukacyjnej:
CZĘSTE MYCIE SKRACA ŻYCIE? – warsztaty mydlarskie
Higiena osobista to utrzymywanie ciała w czystości oraz unikanie chorób. Jednak dawniej sprawa nie była taka oczywista, a „większe” mycie odbywało się raz w tygodniu… Podczas zajęć uczestnicy poznają historię mydlarstwa, a także alternatywne środki higieniczne stosowane przez mieszkańców wsi. W części praktycznej uczestnicy wykonują samodzielnie mydła z dodatkiem surowców roślinnych i świece z naturalnego wosku.
czas trwania: 1.5 h
wiek: 6+
POKAŻ MI, CO W GARNKU MASZ – CO DAWNIEJ JADANO NA POMORSKIEJ WSI
Poznajemy dawne wyposażenie kuchni i tradycyjny wiejski jadłospis. Gotujemy polewkę na maślance lub kartoflankę, smażymy racuchy na kuchni kaflowej. Młodszym dzieciom proponujemy opowieść o gólcach, gołach, taciorkach… Czyli wspólne wyrabianie klusek ziemniaczanych. Szkoły gastronomiczne zapraszamy na prezentację materiałów multimedialnych dotyczących kuchni pomorskiej.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 9+
UTKANE OPOWIEŚCI – O WEŁNIE
Po co owcy wełna? Czym jest runo? – czyli rzecz o ciepłych i wielobarwnych tkaninach, o tym, jak ostrzyc owcę i jak wysnuć z poplątanych kołtunów równą, długą nić, gdzie szukać w przyrodzie kolorów i jak zabarwić nimi nitkę. Pokazy gręplowania wełny, przędzenia na kołowrotku, tkania na krośnie oraz bardku zapoznają z różnorodnością technik i wzorów tkackich wykorzystanych przy tworzeniu tkanin. Uczestnicy próbują swych sił w tkaniu krajki (ozdobnej tasiemki) na deseczce zwanej bardko.
czas trwania: 2-3 h
8+ tkanie na bardku
UTKANE OPOWIEŚCI – O LNIE
Pokazując kolejne etapy obróbki lnu, łamanie, trzepanie i czesanie, zdradzamy tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Pokazy przędzenia na kołowrotku i tkania na krośnie zapoznają z technikami tkackimi i wzornictwem pomorskim. Uczestnicy wykorzystują zdobytą wiedzę w trakcie warsztatów, stanowiących integralną część zajęć – starsze dzieci zasiadają przy krosnach próbując swych sił w tkaniu chodników, młodsze uczą się ozdabiania płótna za pomocą specjalnych klocków do drukowania tkanin.
czas trwania: 2-3 h
wiek: 5+ drukowanie
obróbka lnu/8+ tkanie
FLECIKI, PISZCZAŁKI, KLEKOTKI – ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE DLA MALUCHÓW
Jak i na czym dawniej grały dzieci mieszkające na wsi? Poznajemy proste instrumenty niegdyś samodzielnie wykonywane przez dzieci i dawne narzędzia akustyczne: piszczałki drewniane, gwizdki gliniane, klekotki. Podczas zajęć gramy na instrumentach, przyswajamy tradycyjne melodie, rymowanki, uczymy się dawnych pomorskich i kaszubskich tańców, wykonujemy trąbki z kory lub proste instrumenty akustyczne.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 3+
DZIECIŃSTWO NA POMORZU
Jak wyglądało dzieciństwo 100 lat temu? Jakie było miejsce dzieci w domu i w życiu całej społeczności wiejskiej? Jakie obowiązki należały do dzieci? Jakimi zabawkami dawniej się bawiły? Spotkanie wzbogacają warsztaty ruchowe bądź manualne. Nieodłącznym elementem zajęć dla młodszych dzieci są spontaniczne i zaaranżowane zabawy, nawiązujące do dawnych zabaw wiejskich, w trakcie których dzieci uczą się wyliczanek, poznają zasady dawnych gier i zapomniane zabawki. Starsze dzieci uczą się wykonywania lalki z sitowia lub szmacianej zabawki na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prababcia lub pradziadek.
czas trwania: 1,5-2 h
wiek: 4+ gry i zabawy
7+ warsz. zabawkarskie